21 Apr Nedēļa Polijā
Saldus pamatskolas komanda četru skolotāju un 6 skolēnu sastāvā no 1. līdz 7.aprīlim devās trešajā pieredzes apmaiņas un mācību mobilitātē Eiropas Savienības Erasmus+ programmas skolu apmaiņas partnerību projektā “Ēd pareizi, kusties vairāk, dari labāk!” (“Eat well-Move more-Do better!”) uz Volominas pilsētas J.Pilsudska 3.pamatskolu Polijā, lai piedalītos uzņemošās skolas plānotajās aktivitātēs. Ar lidmašīnu lidojām uz Modlinu, pēc tam stundu garš ceļš ar autobusu līdz Varšavas piepilsētai Zabki. Un tur jau varējām satikāmies ar pārējiem projekta dalībniekiem no Portugāles, Turcijas, Grieķijas un Polijas.
Sestdiena, 02.04.2022.
Apmeklējām Polijas galvaspilsētu Varšavu. Tā mūs pārsteidza ar sniegputeni – ziedošas narcises, forsītiju krūmus, magnolijas un plaukstošos kokus klāja pabieza sniega sega, taču, neskatoties uz nemīlīgajiem laika apstākļiem, izstaigājām Varšavas vecpilsētas senatnīgi romantiskās ieliņas. Paldies mūsu gidam Volominas pamatskolas vēstures skolotājam par interesanto stāstījumu un dzirkstošo humoru! Pabijām arī pie Belvederes pils, kas mūsdienās tiek izmantota kā Polijas prezidenta mītne. Apmeklējām Varšavas karalisko pili, apskatījām tajā izvietotās gleznu galerijas un vēsturiskos priekšmetus. Pusdienās un vakariņās mums bija iespēja nobaudīt dažādus poļu nacionālos ēdienus. Īpaši izbaudījām skābeno zupu, pasniegtu izgrebtā maizē – žureku.
Svētdiena, 03.04.2022.
Poļu partneri mūs aizveda uz Varšavas kaujām veltītu muzeju Osovā. 1920.gadā izšķirošā sadursmē starp Padomju armiju un Polijas armiju Polija nosargāja savu nesen atjaunoto valstiskumu. Cīņas vadīja poļu karavadonis Juzefs Pilsudskis, kura vārdā ir nosaukta Volominas pilsētas 3.pamatskola. Muzejā noskatījāmies video lekciju par poļu tautas brīvības cīņām. Senajās karavīru formās tērpto gidu pavadībā izstaigājām piemiņas vietas un izzinājām Polijas vēsturi. Apskatījām arī 2010.gadā aviokatastrofā Smoļenskā bojā gājušajiem Polijas valdības pārstāvjiem veltīto piemiņas memoriālu. Saskatījām daudzas līdzības ar brīvības cīņām Latvijā pagātnē un pašlaik notiekošo Ukrainā. Sajutām, ka poļi ir ļoti patriotiski, lepojas ar savu valsti un godā tās vēsturi. Vēl šajā dienā apmeklējām poļu rakstnieces Zofijas Nalkovskas muzeju (autores darbi tulkoti arī latviešu valodā, piem., ”Medaljoni”, ”Sievu nams”, ”Celīnas Beļskas māja”).
Muzejā apskatījām arī seno fotogrāfiju izstādi. Skolēniem bija interesanti uzzināt, ka agrāk, kad iepazinās, deva nevis savu vizītkarti ar telefona numuru, bet savu foto. Apskatījām dažādas tā laika mazā formāta fotogrāfijas un centāmies atminēt gides uzdoto mīklu – kurā fotogrāfijā ir redzams puisis sieviešu drēbēs. Dienas noslēgumā projekta vadītāja L.Rumpe kopā ar pārējām Saldus pamatskolas kolēģēm vadīja dalībvalstu skolotāju konferenci par projekta īstenošanas gaitu, veicamajiem uzdevumiem un katras valsts pienākumiem.
Pirmdiena, 04.04.2022.
Devāmies uz Juzefa Pilsudska vārdā nosaukto 3.pamatskolu. Skola atrodas netālu no Varšavas, Volominā. Skolēnu vadībā devāmies ekskursijā pa skolu. Uzzinājām, kur atrodas bibliotēka, sporta zāle, dažādi kabineti. Interesanti, ka agrā stunda sākas plkst.7.10 un ilgst 45 minūtes. Izpētījām skolēnu sagatavotos plakātus par katru valsti. Par Latviju bija iekļauta gan seno ēku foto un apraksti, gan mūzikas instrumenti un Dziesmu un deju svētki, gan arī dažādi sportisti, piemēram, tenisiste A. Sevastova, skeletonists M. Dukurs u.c.
Katra valsts prezentēja apkopojumu par tēmu „Eat well!”. Latvija bija sagatavojusi filmiņu par veiktajām aktivitātēm 1.-6.klasēm. Turcija, Grieķija, Portugāle virtuāli demonstrēja dažādu ēdienu pagatavošanu.
Skolēni kopā ar poļu skolēniem piedalījās ģeogrāfijas stundā. Sadalījās komandās, kur, izmantojot Kahoot aplikāciju, atbildēja uz jautājumiem. Konkursa noslēgumā visi saņēma saldas balvas. Kopīgi komanda veidoja plakātu par kādu no projekta dalībnieku valstīm. Kopdarbs vainagojās ar pastkarti par katru dalībvalsti, arī par Latviju.
Viens no projekta saukļiem „Move more!” tika aktualizēts sporta aktivitātēs gan aktīvā reizrēķina pārbaudē, gan kustīgajās aktivitātēs. Uzvarēja draudzība!
Ar prieku projekta dalībnieki izmantoja iespēju vērot konkursu „Man ir talants!”, kurā poļu skolēni demonstrēja savas prasmes dziedāt, dejot, repot, spēlēt kādu mūzikas instrumentu.
Otrdiena, 05.04.2022.
Ar kopēju autobusu devāmies uz Polijas galvaspilsētu Varšavu, lai tiktos ar Mazovijas Vojevodistes maršalu. Tikšanās norisinājās Neatkarības muzejā. Uzzinājām, kāds ir bijis ceļš Polijai, lai iegūtu neatkarību. Gan audiogida, gan gida vadībā uzzinājām daudz dažādu faktu par Polijas vēsturi.
Interesanta pieredze bija iepazīšanās ar Varšavas publiskā transporta pārstāvjiem, kuri pastāstīja gan par autobusiem, gan par vilcieniem, gan par metro, gan par tramvajiem, kas kursē Polijā un Varšavā. Katram transporta veidam pārstāvji bija sagatavojuši kādu stāstu, piemēram, kāds nosaukums dots katram tramvaju veidam: delfīns, kiosks, šūpoles, akvārijs u.c. Viņus arī interesēja, ar kādu transporta līdzekli mēs dodamies uz skolu. Aizraujoša pieredze bija vilciena depo apmeklējumā, kur varēja gan pasēdēt vadītāja vietā, gan izstaigāt vagonus, bija iespēja redzēt gan sliežu ceļus, gan dzirdēt vilciena signālu.
Trešdiena, 06.04.2022.
Lai gan ārā lija lietus, visi, apģērbušies atbilstoši laikapstākļiem, 2 poļu skolēnu un skolotājas vadībā devāmies pa Volominas svarīgākajām vietām, tādējādi iepazīstot pilsētiņu tuvāk.
Vakarā saņēmām sertifikātus par dalību projekta mobilitātē.
Ceturtdiena, 07.04.2022.
Pēdējā diena Varšavā. Pavasaris. Dodamies iepazīt Polijas galvaspilsētu, saules pavadīti. Zied dažādi pavasara ziedi. Koki rauš vaļā pumpurus, jo redzamas pirmās zaļās lapiņas. Apskatām Kultūras un zinātnes pili, kura līdzinieks ir redzams Rīgā. Apmeklējam maršala Jozefa Pilsudski laukumu, kurā atrodas Mūžīgā uguns, atceroties 2.pasaules karā bojāgājušos. Tur arī atrodas Polijas armijas pārstāvju goda sardze.
Vakarā ceļš uz Latviju. Skolotāji un skolēni iepazina Poliju, tās vēsturi, arī to, kas mums abām valstīm kopīgs. Šajās dienās tika aktīvi izmantota angļu valoda gan lai sarunātos, gan lai uzzinātu daudz ko jaunu. Uzzinājām un pagaršojām dažādus poļu tradicionālos ēdienus, piemēram, žyreku. Atkārtojām zināšanas par Polijai nozīmīgām personībām, piemēram, Jānis Pāvils II, F. Šopēns, M.Skolodvska – Kirī u.c.
Paldies Erasmus+ projektam par jaunām zināšanām, emocijām un jauniem draugiem!