Sadarbība ar Puklices skolu Čehijā

Sadarbība iesākas ar eTwinning projektu tiešsaistē

Saldus pamatskola turpina īstenot 2023. gada Erasmus+ projektu Personu mobilitāte mācību nolūkos, Nr. 2023-1-LV01-KA121-SCH-000117805 (“Demokrātija un pedagoģija”). Jau rudenī uzsākām sadarbību ar Puklices skolu Čehijā eTwinning projekta ‘’Higher, Faster, Stronger- with Friends’’ formātā. Tēma saistīta ar sportu, ar Olimpiskajām spēlēm, kā tajās pārstāvēta Latvija un Čehija, kādi panākumi gūti. Skolēni aizpildīja pieteikuma anketu, lai pamatotu dalību projektā. Tika izvēlēti 24 projekta dalībnieki.

Projekts piedāvā daudzveidīgas iespējas un aktivitātes

Pirmā aktivitāte bija izveidot projekta logo. Par iesniegtajiem darbiem balsoja skolēni gan Saldus pamatskolā, gan Puklices skolā. Nākamā aktivitāte bija izveidot prezentāciju par savu pilsētu un skolu. Prezentācijas un sarunas notika tiešsaistē. Šī arī bija pirmā reize, kad skolēni ieraudzīja viens otru. Uz Ziemassvētkiem skolēni veidoja kartītes, lai apsveiktu jaunos draugus un viņu ģimenes.

Klātienes vizīte Čehijā un izaicinājumi “zaļās ceļošanas laikā”

Martā skolēni un 5 skolotāji bija apmeklēja sadarbības partneru skolu Puklicē, Čehijā un piedalījās mācībās saskaņā ar projekta plānu.

Projekts tika realizēts, izmantojot zaļo ceļošanu. Turpceļš: Rīga-Varšava-Kolin-Puklice. Atpakaļceļš: Puklice-Brno-Krakova-Varšava-Rīga. Abos virzienos devāmies ar sabiedrisko transportu – gan autobusu, gan vilcienu. Īpašs prieks skolēniem bija par braucieniem ar vilcienu.

Abu skolu skolēni savstarpēji apmainījās ar informāciju par Olimpisko spēļu vēsturi un katras valsts sasniegumiem šajās spēlēs, iepazīstināja ar sportistiem, kas ieguvuši medaļas. Informācijas apmaiņa notika gan digitālā formātā, gan spēļu un konkursu veidā. Saldus pamatskolas skolēni bija sagatavojuši grāmatu par Latvijas olimpiešiem, kuru uzdāvināja Puklices skolai.

Skolu jauktās komandas piedalījās interesantās stafetēs. Rezultāti tika apkopoti, un uzvarētājkomandas saņēma medaļas un balviņas.

Puklices skola nodrošināja radošās darbnīcas: piparkūku izgreznošanu, mandalu, svečturu veidošanu, linogriezuma praktizēšanu, kā arī keramikas darbnīcu.

Skolotājiem bija iespēja piedalīties darba vērošanā 4. klasē par atgriezenisko saiti un lasīšanas aktivitātēm, tuvāk iepazīt Čehijas izglītības sistēmu, mācību procesa organizēšanu skolā. Mēs visi jutāmies gaidīti, tikām viesmīlīgi uzņemti gan skolā, gan skolēni ģimenēs. Īpaši neaizmirstams mirklis bija atklāšanas ceremonijā, kad Puklices mēre uzrunu teica labā latviešu valodā.

Lai labāk izprastu Čehijas kultūru, vēsturi un sadzīvi, skolēniem un skolotājiem bija iespēja apmeklēt Čehijas galvaspilsētu Prāgu un doties uz Kutna Hora, kas ir iekļauta UNESCO mantojuma sarakstā.

Pēc atgriešanās no Čehijas skolēni pētīja Vasaras Olimpisko spēļu talismanus un veidoja prezentāciju par tiem. Arī šī prezentācija notika tiešsaistē.

Tiešsaistē notika arī sporta sacensības 4. klases skolēniem. Pa pāriem tika veiktas dažādas aktivitātes un skaitīti iegūtie rezultāti.

Dzīvošana ģimenēs

Visi skolēni dzīvoja čehu skolēnu ģimenēs, kas bija vērtīgs piedzīvojums, lai iepazītu ne tikai skolas dzīvi un kultūru, bet arī izbaudītu čehu ģimenes ikdienu, tradīcijas.

Vizīte Saldus pamatskolā

Aprīlī čehu skolēni viesojās Saldus pamatskolā un dzīvoja mūsu skolēnu ģimenēs. Skolēni piedalījās dažādās radošajās darbnīcās un aktivitātēs – iepazina VR brilles, lego robotus, taisīja magnētus, veidoja filmiņu, iepazina mūzikas instrumentus, darbojās kokapstrādē un cepa cepumus.

Iepazīstinājām čehu skolēnus ar mūsu galvaspilsētu Rīgu un LVM dabas parku Tērvetē.

Sporta diena sākas ar improvizētu Olimpiskās lāpas skrējienu

Bija arī sporta diena ar Olimpiskās lāpas skrējienu, dažādām sportiskām aktivitātēm un mūsu vecāku bērnības laika spēļu spēlēšanu. Skolēni tikās ar mūsu novadnieku četrkārtēju paraolimpisko čempionu Edgaru Bergu un skolas sporta skolotāju Lieni Alleri, kura ir 3. vietas ieguvēja pasaules čempionātā šķēršļu skriešanā. Abi sportisti motivēja skolēnus būt mērķtiecīgiem un neatlaidīgiem, lai īstenotu savus sapņus.

Skolotājām tika dota iespēja vērot mācību stundas pirmsskolā, 3.a un 4.b klasē.

Nedēļas laikā visi kopā krājām kilometrus ar mērķi aiziet no Saldus līdz Parīzei un redzējām, ka kopā varam sasniegt daudz – 1858 km vietā nogājām 2022 km.

Kopumā projekts sniedza gan jaunas zināšanas, gan ļāva apgūt jaunas prasmes.

Materiālu sagatavoja projekta koordinatore Santa Brauča.